Pěnový polystyren zachraňuje životy

//Pěnový polystyren zachraňuje životy

Pěnový polystyren zachraňuje životy

Druhá, třetí a někde i další vlny pandemie COVID -19, zejména v Evropě a USA, vedou experty k závěrům, že jediným účinným řešením ukončení pandemie je očkování obyvatel. Vývoj a zavedení vakcín proti některých chorobám trval až deset let. V případě této koronavirové nákazy nezbýval čas, a proto se vývoj a zavedení urychlily.

V Rusku a Číně již zahájili očkování vlastními vakcínami, aniž by poskytli dostatek informací o klinických údajích o bezpečnosti a účinnosti vakcín.

Velká Británie udělila dne 3.12.2020 jako první na světě souhlas s použitím vakcíny BNT 162b2 proti COVID -19 od americko-německého konsorcia Pfizer-BioNTech. Vývoj trval pouhých deset měsíců. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv – FDA posuzoval podklady pro aplikaci tohoto produktu na zasedání 10.12.2020. O týden později se bude zabývat vakcínou od dalšího výrobce jiné vakcíny od společnosti Moderna.

Velká Británie objednala v předstihu, již v říjnu, od konsorcia 40 milionů dávek pro 20 milionů obyvatel. Po dodání prvních 800 tisíc dávek byli dne 8.12. v nemocnici v Coventry naočkováni první obyvatelé. Tento okamžik je považován za začátek konce pandemie COVID-19. Ještě letos vyrobí konsorcium 50 milionů dávek, pro příští rok již plánuje výrobu 1,3 miliardy dávek.

Podle v listopadu publikované studie je očkovací látka účinná u 95 % příjemců, u starších obyvatel než 65 let je účinnost 94 %.

Hromadné očkování představuje logistický problém, spočívající v tom, že vakcína musí být udržována při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Společnost Pfizer sice vyvíjí novou verzi, avšak očkování již probíhá a tato skutečnost se musí zohlednit.

Na pomoc přispěchali američtí výrobci pěnového polystyrenu, konkrétně firma Foam Fabricators, když modifikovali více než 60 let používané aplikace pěnového polystyrenu při transportu mořských ryb a plodů pomocí tzv. fish boxů. Aplikace lehkého pěnového polystyrenu s dobrými izolačními vlastnostmi po přidání ledové tříště umožňuje bezpečnou dopravu od moří k zákazníkům.

V případě nové očkovací látky bylo nutno řešit nový design přepravky i s ohledem na přidávání tzv. suchého ledu, který má nižší bod „tání“ než led a je schopen udržet nízkou teplotu dlouhodobě. V USA byly vyrobeny přepravky pro dodávky vakcín v 5 200 kamionech. U pěnového polystyrenu v této aplikaci se cení nízká hmotnost, dobré izolační vlastnosti, odolnost vůči suchému ledu, dobrá skladovatelnost a bezpečnost při přepravě a 100 % recyklovatelnost. Lze očekávat , že tato aplikace se uplatňuje i v Evropě.

Dalším problémem, který řeší právníci, spočívá v názoru, zda může přimět zaměstnavatel své zaměstnance k povinnému očkování. Silným argumentem pro očkování je studie z Washingtonské univerzity, která uvádí, že pokud se nezahájí očkování, pak k 1.2.2021 zemře v USA na COVID-19 více než 400 tisíc obyvatel, což je desetkrát více než zemřelo na chřipku během chřipkové epidemie v období 2018-2019.

Závěrem je nutno uvést, že na vývoji očkovací vakcíny pracují, kromě již jmenovaných, i společnosti Astra Zeneca, Novavax a Johnson and Johnson.

autor: Ing. František Vörös, konzultant Sdružení EPS ČR, z.s.

2021-02-12T13:43:26+00:0012. 2. 2021|
Webové stránky ukládají v souladu se zákony na vaše zařízení soubory, obecně nazývané cookies, potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě vašeho souhlasu také pro možný retargeting. Používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím